Domů > Rady > Zrušení trvalého pobytu

Zrušení trvalého pobytu

Nedobrovolné zrušení trvalého bydliště s sebou přináší mnohdy velké komplikace. Jak je možné někomu zrušit trvalý pobyt si zkusíme podrobněji rozebrat.

Změna trvalého pobytu může být uskutečněna na základě nepravdivých nebo zfalšovaných údajů nebo v případě, že došlo k zániku nemovitosti či zaniklo užívací právo tomu, kdo byl přihlášen v nemovitosti.

Osobu nelze z trvalého pobytu odhlásit. Každý občan musí mít údaj o trvalém pobytu. Proto lze jen změnit adresu trvalého pobytu.

Podmínky pro změnu trvalého pobytu osobě, která je v nemovitosti přihlášena k trvalému pobytu, vyplývají ze zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, v platném znění, a musejí být splněny zároveň.

Trvalý pobyt můžeme změnit za splnění těchto předpokladů (+ potřebné formuláře):

 • osobě zaniklo užívací právo k nemovitosti (pravomocný rozsudek soudu o zrušení společného práva k nájmu bytu, dohoda bývalých manželů, pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, přechod nájmu, atd.)
 • osoba v nemovitosti nebydlí, není vlastníkem (pravomocný rozsudek soudu o zrušení společného práva k nájmu bytu, dohoda bývalých manželů, pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, přechod nájmu, atd.) ani není oprávněn byt užívat (nájemní smlouva, dohoda o užívání bytu, aj.)
 • osoba nemovitost nebo její část neužívá (tuto skutečnost uvedou účastníci řízení do protokolu při ústním jednání, popřípadě ji mohou potvrdit svědkové)

Žádost o zrušení údajů trvalého pobytu musí obsahovat:

 • jméno, příjmení, datum narození, místo trvalého pobytu, popřípadě adresu pro doručování žadatele
 • označení správního orgánu, jemuž je určena
 • uvedení věci, které se týká (žádost o zrušení údaje místa trvalého pobytu)
 • jméno, příjmení, datum narození osoby, které má být trvalý pobyt zrušen, popřípadě, jestli je žadateli známo, kde se jmenovaný zdržuje
 • přesná adresa trvalého pobytu, na které má být údaj uvedené osobě zrušen
 • důvod žádosti
 • co se navrhuje
 • podpis žadatele

Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje místa trvalého pobytu na písemnou žádost oprávněné osoby, pokud zaniklo užívací právo občana k objektu a pokud občan tento objekt neužívá.

O žádosti vede úřad (správní orgán) správní řízení, ve kterém zjišťuje současné splnění uvedených podmínek. Je-li údaj o místu trvalého pobytu úředně zrušen, je místem trvalého pobytu sídlo ohlašovny, v jejímž územním obvodu byl občanovi trvalý pobyt úředně zrušen.

Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel:

§ 10

(1) Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je podle zvláštního právního předpisu určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.
(2) Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému v odstavci 1 ani k vlastníkovi nemovitosti.

§ 12

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů, nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností, anebo na návrh oprávněné osoby, zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo jeho vymezené části (např. bytu nebo obytné místnosti), jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana, a neužívá-li občan tento objekt.

Categories: Rady Tags:
 1. Luděk
  22.11.2014 na 22:22 | #1

  Dobrý den , mám dotaz : dcera prodala dům , koupě nového se komplikuje a oddaluje ze strany prodávajících . Je potřeba na starém bydlišti zrušit údaje o trvalém pobytu . Ale na obecní úřadě to zatím zrušit nemohou , protože dcera nemá nový trvalý pobyt . Jaké je možné řešení ? Předem děkuji .

 2. Luděk
  25.11.2014 na 17:16 | #2

  Luděk :Dobrý den , mám dotaz : dcera prodala dům , koupě nového se komplikuje a oddaluje ze strany prodávajících . Je potřeba na starém bydlišti zrušit údaje o trvalém pobytu . Ale na obecní úřadě to zatím zrušit nemohou , protože dcera nemá nový trvalý pobyt . Jaké je možné řešení ? Předem děkuji .

  Luděk :Dobrý den , mám dotaz : dcera prodala dům , koupě nového se komplikuje a oddaluje ze strany prodávajících . Je potřeba na starém bydlišti zrušit údaje o trvalém pobytu . Ale na obecní úřadě to zatím zrušit nemohou , protože dcera nemá nový trvalý pobyt . Jaké je možné řešení ? Předem děkuji .

  @Luděk

  @Luděk

  @Luděk

  @Luděk

 3. Jana
  26.11.2014 na 18:19 | #3

  Dobrý den , chtěla bych se zeptat jsem v nájmu ve kterém mám hlášený i trvalý pobyt nyní k prvnímu prosinci se stěhuji a trvalý pobyt si musím zrušit tam kam se stěhuji k příteli si trvalý pobyt hlásit zatím nemohu . Můžou mě tedy vést např. na místě kde se odhlásím ?

 4. Gabriela
  02.12.2014 na 10:44 | #4

  Dobrý den, jsme asi měsíc po rozvodu a bývalý manžel podal na městský úřad žádost na zrušení mého trvalého pobytu. mám otázku, zdali na toto má ze zákona právo, i přesto že nemáme vypořádaný majetek, i když vlastníkem domu je bývalý muž, ale přesto všechno došlo díky opravám, na kterých jsme se podíleli oba, k určitému zhodnocení domu.Jednání máme k datu 8. 12. 2014. Já bydlím prozatím i s dětmi v podnájmu, který mi ale v polovině ledna 2O15 končí. Uvažuji, že se i s dětmi přestěhuji zpátky do domu. Může mi v tom bývalý muž bránit? Klíče od domu mi vzal v den stěhování a zakázal vstup.Děti tam achodily, ale teď došlo k situaci, kdy zamkla další vstupní dveře a nedostaly se tam i oni, přesto, že tam máme ještě osobní věci. Má na tohle vůbec ze zákona právo? a může trvat na zrušení trvalého bydliště? Děkuji za odpověď.

 5. jitka
  28.12.2014 na 12:19 | #5

  Dobrý den.Muže my někdo poradit??Jsou to 2roky co jsem syna napsala na město…Dnes jiná situace.Syn v pohodě a čeká s přítelkyní mimino…CHtěla bych zrušit..Jak pokračovat dál…..děkuji Jitka

 6. Kosarek Frantisek
  06.03.2015 na 20:16 | #6

  Mam dotaz jak odhlasit syna z trvaleho bydliste rpg ma dluhy souhlasi s tim to rozhodnutim.Co je k tomu to vykonani myslim doklady co je zapotrebi.Dekuji

 7. Ludmila zahradníková
  30.03.2015 na 14:14 | #7

  DOBRÝ DEN VÁŽENÍ MÁM K VÁM DOTAZ JSEM ROZVEDENÁ A BYDLÍM V BYTĚ S BÝVALÝM MANŽELEM A MÁM DOSUD TRVALÉ BYDLIŠTĚ U NĚJ. BYT JE PSANÝ NA BÝVALÉHO MANŽELA. MOHU SI ZRUŠIT TRVALÝ POBÝT SAMA A NEBO MY HO MUSÍ ZRUŠIT ON. BÝVALÝ MANŽEL CHCE MÝT JISTOTU ABY NEPŘIŠLY EXEKUTOŘI A ABY MU NESEBRALY BYT A MAJETEK UDĚLALA JSEM MOC CHYB A NEVÍM JAK TO UDĚLAT ABYCH U NĚJ NEMĚLA TRVALÝ POBYT. DĚKUJI ZA ODPOVĚD ZAHRADNÍKOVÁ LUDMILA

 8. Nikol
  27.04.2015 na 21:11 | #8

  Dobrý den.
  Chtěla bych poprosit o radu či názor.
  Moje mamka vlastní dům, před rokem si našla přítele a napsala mu trvalou adresu na naši adresu. Před pár dny se ale rozešli. Může teď podat návrh na zrušení a přepis na jeho předchozí trvalé bydliště?

 9. helena
  03.07.2015 na 19:33 | #9

  Dobrý den,bydlím se svým synem a přítem v domĕ syna-který ale koupil dum od přítele/respektive od jeho insovenčního správce-v dome je bohužel hlášena i přítelova konfliktní dcera,a ta zije 6let jinde jak dál?

 10. jaroslava Jelínková
  30.08.2015 na 08:08 | #10

  Jak má dcera postupovat při zrušení trvalého pobytu přítele ze svého družstevního bytu. důvodem je obava z exekuce a následné vystěhování z bytu.Již dříve v prvním manželství neplatil hypotéku za byt a přišla exekuce. Manželce a své dceři v kojeneckém věku nezajistil bydlení. Museli se o ně postarat její rodiče.

Stránky s komentáři
 1. 17.11.2012 na 14:20 | #1